Меню сайту
Коломия Туристична
Новини
Наше опитування
Звідки Ви дізнались про нашу фірму?
Всього відповідей: 258
Екскурсія по колишньому німецькому поселенню Флєберг та Розенгек

Місця для відвідування

Німецькі будинки згідно плану поселень.
Німецька кірха в Флєбергу.
Старе кладовище.
Українська капличка в Розенгеку.




Кірха в Флєбергу


Пам'ятна меморіальна дошка присв'ячена поселенцям в Флєбергу



Старе кладовище



Пам'ятник нім. колоністам поселення Розенгек



Капличка


Панорама


Поселення засноване в 1842 році. Внаслідок того, що великим сім"ям вже після одної генерації було затісно та молодим людям не знаходилось життєвих перспектив було розпочато північніше „Села”, як всі називали поселення, закупляти земельні наділи та засновувати обійстя.

Нове поселення отримало назву Флєберг. Причині які спонукали до такої назви невідомі, проте існують здогадки. Перша частина напевне походить від слова „flehen”, що означає в перекладі „молити, вимолювати”, та вказує на побожність жителів поселення, що вимолювали в Господа Бога кращої долі. Друга частина слова слова „Burg” ”, що означає в перекладі „замок, фортеця” для цієї території мало підходить. Флєберг розміщувався відносно Маріягільфу дещо вище і його землі були рівні немов стіл. Також можлива версія причин назви поселення, що в одному з районних центрів середнього Богемського лісу міста Бергрейхенштайн, з якого частина першої генерації переселенців походила, існувала вулиця з назвою Флєберг. Можливо що і деякі жителі поселення походили з цієї вулиці.


В 1910 р. Приймається рішення утворити самостійну церковну парафію, яке було всіма жителями Флєберга енергійно підтримано.Кожна сім`я пожертвувала по 20 гульденів щоб розпочати будову. Діючи за прислів`ям „Ранішній початок вже половина успіху” зразу ж було закуплено в центрі поселення земельну ділянку для будівництва кірхи та ззаді прилягаючого кладовища. Коли пожертвувані кошти на побудову підходили до кінця то декілька жінок обходили домівки жителів поселення пробуючи дружнімибесідами побудити їх знову до пожертвувань. При існуючій в той час побожності та прихильності людей до церкви вдалося зібрати кошти для подальшої будови. Не дивлячись на деякі труднощі в однорічний термін (1911 р.) кірху було побудовано та посв`ячено ім`ям хоронителя Богемії Йоганнеса Непомунка.

В 1925 р. В поселенні засновано відділення Союзу німецьких католиків (VdK) на чолі з 1 Головою Йозефом Кольмером.

Згідно дослідження Якоба Райнпольда (вищий вчитель в Маріягільфі) дані по маєтності жителів поселення складали слідуючу картину:
Жителі: 359 німці, 3 поляки, 25 українці – слов`яни жили ву дружбі з німцями і невмішувались вполітичні протиріччя.

Власність німців: 87 жилих будинків,109 господарських будівель, 451 йох (1 йох=0,575 га ) землі, середня величина господарського вору 4,9 йох. Професії німців: 64 землероби (власники земель), 14 домогосподарі (менше 2 йох землі), 13 ремісників та 2 духовні професії (вчитель). Школа: Мова викладання німецька, польська, 47 школярів з них 46 німців, 1 поляк, викладання релігії німецькою. Кірха: Святого Йганнеса Непомунка Ведення богослужінь німецькою, філіал від кірхи в Маріягільфі.

Поселення засноване в 1866 році. Так як поселення Маріягільф (1811р.) немало більше можливості розширювати свої земельні наділи то багатодітні сім`ї змушували людей шукати інші можливості. В ті часи земля для сім`ї була необхідністю. Вликі наділи землі існували з північної сторони поселення що й побудило німців для закупу цих володінь та побудови там нових угідь.

Першими поселенцями Розенгеку були Йозеф Капель, Йоган Лєнер, Ігнатц Кольмер, Франц Бауман, Рудольф Лєнер, Фердінант Герстель, Томас Колмер, Ігнатц Санойца, Фердінант Ангер та Фердінант Кольмер.

Перша школа знаходилась на обісті Ігнатца Кольмера. Це було приміщення довжиною 16м і шириною 8м. Першим допоміжним вчителем був житель поселення Томас Лєнер. Пізніше вчителювали вчитель Міхалевський, вчителька Томашевська, вчитель Хлєбовіцкій.

4 грудня 1922 р. заснували жителі поселення відділення „Об`єднання німців”. 1925 р. – засновано відділення „Союзу німецьких католиків” (VdK). Організовано мандрівним вчителем Гумошем. В 1936 р. входило – 181 чол., серед них 47 з молоді.

1933-1936 будівництво „Німецького Дому” в Розенгеку.

Слідкуйте за нами
Актуально сьогодні
В теплі краї
Інші послуги
На зв'язку

galizienreisen@ukr.net

063 3299510 (viber)

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Copyright GALIZIEN-REISEN © 2024
tel Карпати+38 063 329 95 10   galizienreisen@ukr.net